Kategorie
Ciekawostki

Życie karpi Koi

Karp Amur jest odporną rybą, a koi zachowują tę wytrzymałość. Koi są rybami zimnowodnymi, ale korzystają z trzymania w zakresie 15–25 ° C (59–77 ° F) i nie reagują dobrze na długie, mroźne, zimowe temperatury; ich układ odpornościowy jest bardzo słaby poniżej 10 ° C. Stawy dla Koi mają zwykle głębokość metra lub więcej na obszarach świata, które stają się ciepłe latem, podczas gdy na obszarach o ostrzejszych zimach stawy mają zwykle co najmniej 1,5 m. Specjalna konstrukcja stawu została opracowana przez hodowców koi, którzy zamierzają hodować koi o jakości pokazowej.

Jasne kolory koi stawiają je w bardzo niekorzystnej sytuacji w stosunku do drapieżników; białoskóry Kohaku to wizualny dzwonek obiadowy na ciemnozielonym stawie. Czaple, zimorodki, wydry, szopy pracze, koty, lisy, borsuki i jeże są w stanie opróżnić staw z ryb. Dobrze zaprojektowany staw zewnętrzny ma zbyt głębokie obszary, aby mogły go stać czaple, wystaje na tyle wysoko nad wodą, że ssaki nie mogą do niego dotrzeć, a drzewa nad cieniami zasłaniają widok z lotu ptaka. Konieczne może okazać się sznurowanie sieci lub drutów nad powierzchnią. Staw zwykle zawiera pompę i system filtracji, aby utrzymać czystość wody.

Karmienie Koi

Koi to wszystkożerne ryby. Jedzą różnorodne potrawy, w tym groszek, sałatę i arbuz. Pokarm Koi został zaprojektowany nie tylko z myślą o zbilansowaniu pod względem odżywczym, ale także po to, aby unosić się na powierzchni. Podczas jedzenia można sprawdzić koi pod kątem pasożytów i owrzodzeń. Oczywiście koi to dolne podajniki z dostosowaną do tego konfiguracją ust. Niektóre koi mają tendencję do jedzenia głównie z dna, więc producenci żywności tworzą mieszaną tonącą i pływającą kombinację żywności. Koi rozpoznaje osoby je karmiące i gromadzi się wokół nich w czasie karmienia. Można je wyszkolić do pobierania jedzenia z ręki. Zimą ich układ trawienny zwalnia prawie do zatrzymania i jedzą bardzo mało, być może nie więcej niż gryząc glony z dna. Karmienie nie jest zalecane, gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 ° C (50 ° F). Hobbyści powinni zadbać o to, aby odpowiednie zimowanie w małych stawach zachodziło w czasie prawidłowego natlenienia, stabilizacji pH i odgazowywania, aby nie zginęły. Ich apetyty nie wracają, dopóki woda nie ogrzeje się na wiosnę.

Odnotowano, że Koi osiąga wiek 100–200 lat. Jeden słynny szkarłatny koi o imieniu „Hanako” był własnością kilku osób, z których ostatnią był Komei Koshihara. W lipcu 1974 r. Badanie pierścieni wzrostu jednej z łusek koi dowiodło, że Hanako miał 226 lat. Niektóre źródła podają dopuszczalny wiek gatunku w wieku niewiele ponad 50 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *