Kategorie
Ciekawostki

Tarło u karpia

Tarło odbywa się na gniazdach, chwastach wodnych i zalanych trawach w zbiornikach i stawach

Karp może spawnować się przez cały rok w tropikalnych obszarach Indii, ze szczytami w okresie styczeń-marzec i lipiec-sierpień. Hodowla odbywa się w hapas, cementowych zbiornikach lub małych stawach. Zanurzone rośliny wodne są wykorzystywane jako podłoże do składania jaj. Kiedy narybek ma 4 do 5 dni, są one składowane w stawach dla dzieci.

„Metoda sundajska” jest stosowana do tarła karpia w Indonezji. Ptaki są trzymane w stawach dla osobników, segregowane według płci. Dorosłe osobniki czerpie przenosi się do stawów o powierzchni 25-30 m². „Kakabans” (gniazda wykonane z włókna gatunków Arenga) są instalowane w stawach. Ryby składają jaja po obu stronach kakabanu. Po zakończeniu tarła gniazda są przenoszone do stawów wylęgowych / karmiących.

Małe stawy wykorzystywane są do tarła karpia w Chinach. Wodne chwasty (Ceratophyllum, Myriophyllum) lub pływające liście palmowe są wykorzystywane jako substraty do tarła.

Małe „stawy Dubits” (120–300 m² powierzchni wody) były wykorzystywane do tarła, a także do krótkiej opieki narybku w Europie w przeszłości. Ostatnio wykorzystywane są tu stawy o powierzchni od kilkuset m² do 10-30 ha. Dwa do czterech tygodni po tarle narybek można albo zebrać z tych dużych stawów, albo pozostać tam, aby osiągnąć rozmiar odcisków palców.

Produkcja ikry w oparciu o wylęgarnię

Jest to najbardziej skuteczna i niezawodna metoda produkcji nasion. Broodfish trzymane są w wodzie nasyconej tlenem, w zakresie temperatur 20–24 ° C. Podaje się im dwie dawki zastrzyku przysadki mózgowej lub mieszaninę antagonisty GnRH / dopaminy w celu wywołania owulacji i nasienia. Jaja zapładnia się (stosując „suchą metodę”), a przyczepność jaj eliminuje się za pomocą soli / mocznika, a następnie kąpieli kwaśnej taninowej („metoda Woynarovicha”). Inkubacja odbywa się w słoikach Zoug. Kluj się narybek trzymany jest w dużych stożkowych zbiornikach przez 1–3 dni i zwykle jest składowany na etapie „pływania” lub „karmienia narybku” do odpowiednio przygotowanych stawów. Od samicy wykluje się około 300 000–800 000 nowo wyklutych narybków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *