Kategorie
Ciekawostki

Historia karpia Koi

Karp to duża grupa ryb pierwotnie występująca w Europie Środkowej i Azji. Różne gatunki karpi zostały pierwotnie udomowione w Azji Wschodniej, gdzie były wykorzystywane jako ryby spożywcze. Karpie są rybami zimnowodnymi, a ich zdolność do przetrwania i przystosowania się do wielu klimatów i warunków wodnych pozwoliła na rozmnażanie udomowionych gatunków w wielu nowych lokalizacjach, w tym w Japonii. Naturalne mutacje tych karpi miałyby miejsce we wszystkich populacjach. Karp po raz pierwszy hodowano na mutacje barwne w Chinach ponad tysiąc lat temu, gdzie selektywna hodowla karpia pruskiego (Carassius gibelio) doprowadziła do rozwoju złotej rybki (Carassius auratus).

Pochodzenie karpia Koi

Karp amurski (Cyprinus rubrofuscus), członek rodzinnego kompleksu gatunków cyprinidów pochodzący z Azji Wschodniej, był hodowany w akwarium jako ryba spożywcza co najmniej w V wieku p.n.e. w Chinach w różnych kolorach. Karp amurski był wcześniej uznawany za podgatunek karpia pospolitego (jako C. c. Haematopterus), ale ostatnie doniesienia traktują go jako osobny gatunek pod nazwą C. rubrofuscus.

Karp amurski

Karp amurski został po raz pierwszy wyhodowany w Japonii w 1820 roku, w miejscowości Ojiya w prefekturze Niigata na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu. Świat zewnętrzny nie wiedział o zmianach kolorystycznych japońskich koi do 1914 roku, kiedy to koi Niigata były prezentowane na corocznej wystawie w Tokio. Od tego czasu zainteresowanie koi rozprzestrzeniło się w całej Japonii. Z tej oryginalnej garści koi wyhodowano wszystkie inne odmiany Nishikigoi, z wyjątkiem odmiany Ogon (jednokolorowe, metaliczne koi), która została opracowana stosunkowo niedawno.

Hobby

Hobby polegające na utrzymywaniu koi w końcu rozprzestrzeniło się na cały świat. Są sprzedawane w wielu sklepach ze zwierzętami akwariowymi, a ryby wyższej jakości są dostępne u wyspecjalizowanych sprzedawców. Zbieranie koi stało się hobby społecznym. Namiętni hobbyści dołączają do klubów, dzielą się wiedzą i pomagają sobie nawzajem w swoich koi.

Etymologia

Słowa „koi” i „nishikigoi” pochodzą z japońskiego czytania klasycznych chińskich słów (karp pospolity) i (karp brokatowy). W obu językach ten pierwszy może odnosić się do wielu azjatyckich gatunków karpi. W języku japońskim „koi” jest homofonem dla innego słowa, które oznacza „przywiązanie” lub „miłość”, więc koi są symbolami miłości i przyjaźni w Japonii. Pierwsza wzmianka o tym słowie pochodzi z chińskiej dynastii Tang.

Przygotowano na podstawie: wikipedia.org/wiki/Koi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *