Kategorie
Ciekawostki

Rozmnażanie się karpi

Typowa dorosła samica karpia, może złożyć 300 000 jaj w jednym tarle. Chociaż karp zwykle pojawia się na wiosnę, w odpowiedzi na wzrost temperatury wody i opadów deszczu karp może rozmnażać się wiele razy w sezonie.

W hodowlach tarło jest często stymulowane za pomocą procesu zwanego hypophysation, w którym liofilizowany ekstrakt przysadki jest wstrzykiwany do ryb. Wyciąg z przysadki mózgowej zawiera hormony gonadotropowe, które stymulują dojrzewanie gonad i produkcję sterydów płciowych, ostatecznie promując reprodukcję.

Jeden karp może znieść ponad milion jaj ikry rocznie, ale ich populacja pozostaje taka sama, więc jaja i młode giną w podobnej liczbie. Jajka i narybek często padają ofiarą bakterii, grzybów i ogromnej liczby małych drapieżników w środowisku stawowym (lub naturalnym).

Karpie, które przeżyją (chodzi o bardzo młode osobniki) żerują na nich inne ryby drapieżne, głównie takie jak szczupak północny czy okoń wielkogębowy, a także wiele ptaków (w tym kormorany, czaple, ptaszniki i rybołowy) oraz ssaki (np. wydra czy norka).

1 odpowiedź na “Rozmnażanie się karpi”

Chciałem coś napisać o karpiu, że go lubię na święta i w ogóle ale mogę napsiac tylko że: Zajmujemy się kompleksowymi naprawami samochodów osobowych renomowanych marek. Oferujemy wysokiej jakości autoserwis pogwarancyjny obejmujący przede wszystkim takie marki jak Ford, samochody z grupy VW czy auta pochodzące z Japonii jak Toyota, więc chcę też zaprosić do naszego warsztatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *