Typowa dorosła samica karpia, może złożyć 300 000 jaj w jednym tarle. Chociaż karp zwykle pojawia się na wiosnę, w odpowiedzi na wzrost temperatury wody i opadów deszczu karp może rozmnażać się wiele razy w sezonie.
W hodowlach tarło jest często stymulowane za pomocą procesu zwanego hypophysation, w którym liofilizowany ekstrakt przysadki jest wstrzykiwany do ryb. Wyciąg z przysadki mózgowej zawiera hormony gonadotropowe, które stymulują dojrzewanie gonad i produkcję sterydów płciowych, ostatecznie promując reprodukcję.
Jeden karp może znieść ponad milion jaj ikry rocznie, ale ich populacja pozostaje taka sama, więc jaja i młode giną w podobnej liczbie. Jajka i narybek często padają ofiarą bakterii, grzybów i ogromnej liczby małych drapieżników w środowisku stawowym (lub naturalnym).
Karpie, które przeżyją (chodzi o bardzo młode osobniki) żerują na nich inne ryby drapieżne, głównie takie jak szczupak północny czy okoń wielkogębowy, a także wiele ptaków (w tym kormorany, czaple, ptaszniki i rybołowy) oraz ssaki (np. wydra czy norka).