Kategorie
Ciekawostki

Komary nad wodą

W ostatnim czasie komary stały się dość powaznym problemem, ale dla ludzi. Ryby doskonale sobie dają z nimi radę, tak samo jak ptaki – np. jezli czy jaskółki. W poprzednim poście pisaliśmy o wadach i zaletach odkomarzania, które w ostatnim czasie jest prowadzone w wielu miastach, między innymi w Opolu czy Wrocławiu (więcej, tutaj).

Zachęcam do zgłębienia teamtu komaów, które nad wodą modą dawać się we znaki znacznie bardziej niż na terenach „suchych”

Komary to grupa około 3500 gatunków małych owadów, które są muchami (z rzędu muchówek). W obrębie Diptera stanowią rodzinę Culicidae (od łacińskiego culex oznaczającego „komara”). Słowo „komar” to po hiszpańsku „mała muchą”.

Komary mają smukłe, segmentowane ciało, jedną parę skrzydeł, jedną parę przezroczników, trzy pary długich, przypominających włosy nóg i wydłużony aparat gębowy.

Cykl życiowy komara składa się z jaja, larwy, poczwarki i stadium dorosłego. Jaja są składane na powierzchni wody; wylęgają się w ruchliwe larwy, które żywią się wodnymi algami i materiałem organicznym. Dorosłe samice większości gatunków mają przypominający rurkę aparat gębowy (zwany trąbką), który może przebić skórę żywiciela i odżywić się krwią zawierającą białko i żelazo potrzebne do produkcji jaj. Tysiące gatunków komarów żywią się krwią różnych żywicieli – kręgowców, w tym ssaków, ptaków, gadów, płazów i niektórych ryb; wraz z niektórymi bezkręgowcami, głównie innymi stawonogami. Ta utrata krwi rzadko ma jakiekolwiek znaczenie dla gospodarza.

Ślina komara jest przenoszona na żywiciela podczas ukąszenia i może powodować swędzącą wysypkę. Ponadto wiele gatunków może połykać patogeny podczas gryzienia i przenosić je na przyszłych żywicieli. W ten sposób komary są ważnymi wektorami chorób, takich jak malaria, żółta febra, denga, filarioza i inne arbowirusy. Przenosząc choroby, komary powodują śmierć większej liczby ludzi niż jakikolwiek inny takson zwierzęcy: ponad 700 000 rocznie. Twierdzono, że prawie połowa ludzi, którzy kiedykolwiek żyli, zmarła na chorobę przenoszoną przez komary, ale to twierdzenie jest kwestionowane, a bardziej konserwatywne szacunki wskazują, że liczba zgonów jest bliższa 5% wszystkich ludzi.

Więcej o nich: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komarowate

Fotografia: James Gathany, CDC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *