Kategorie
Ciekawostki

Hodowla karpia Koi

Hodowla Koi

Kiedy koi naturalnie rozmnażają się same, mają tendencję do tarła w sezonie wiosennym i letnim. Samiec zacznie podążać za kobietą, pływając tuż za nią i trącając ją. Po tym, jak samica koi wypuści swoje jaja, opadają na dno stawu i pozostają tam. Lepka zewnętrzna skorupa wokół jajka pomaga utrzymać go na miejscu, aby nie unosił się wokół. Chociaż samica może produkować wiele ikry, wiele narybków nie przeżyje z powodu zjedzenia przez innych. Średnio, jeśli jajko przeżyje około 4–7 dni, narybek zostanie wykluty z jaja.

Koi w odkrytym stawie

Jak większość ryb, koi rozmnażają się przez tarło, w którym samica składa ogromną liczbę jaj, a jeden lub więcej samców je zapładnia. Wychowywanie otrzymanego potomstwa (zwanego „narybkiem”) jest trudną i żmudną pracą, zwykle wykonywaną tylko przez profesjonalistów. Chociaż hodowca koi może starannie wybrać rodziców, których pragnie, w oparciu o ich pożądane cechy, uzyskane narybek mimo to wykazuje szeroką gamę kolorów i jakości.

Tarło Koi

Koi produkują tysiące potomstwa z jednego tarła. Jednak w przeciwieństwie do bydła, psów rasowych lub, co ważniejsze, złotych rybek, znaczna większość tych potomstwa, nawet z najlepszych koi klasy mistrzowskiej, nie jest akceptowana jako nishikigoi (nie ma interesujących kolorów) lub może nawet być wadliwa genetycznie. Te niedopuszczalne potomstwo jest ubojowane na różnych etapach rozwoju w oparciu o oko eksperta hodowcy i ściśle strzeżone techniki handlowe. Utracone narybki są zwykle niszczone lub wykorzystywane jako karmniki (najczęściej wykorzystywane do karmienia arowanej ze względu na przekonanie, że poprawi to ich kolor), podczas gdy starsze wybiegi, w ciągu pierwszego roku od 3 do 6 cali długości (zwane również tosai), są często sprzedawany jako koi niższej jakości, o jakości stawowej.

Reprodukcja Koi

Pół losowy wynik procesu reprodukcyjnego koi ma zarówno zalety, jak i wady dla hodowcy. Chociaż wymaga starannego nadzoru, aby zawęzić korzystny wynik, którego chce hodowca, umożliwia także rozwój nowych odmian koi w ciągu stosunkowo niewielu pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *