Karp pospolity pochodzi z Europy i Azji i został wprowadzony do każdego zakątka świata oprócz pól biegunowych. Karpie są trzecim najczęściej hodowanym gatunkiem ryb na świecie [wg. wikipedii], a ich historia jako ryb hodowlanych sięga czasów rzymskich.
Karpie są wykorzystywane jako pokarm na wielu obszarach, ale w wielu regionach są również uważane za szkodniki ze względu na ich zdolność do konkurowania z rodzimymi stadami ryb. Oryginalny karp pospolity został znaleziony w delcie śródlądowej Dunaju około 2000 lat temu i był w kształcie torpedy i miał złoto-żółty kolor. Miał dwie pary kolców i siatkowy wzór łuski. Chociaż ryby te początkowo były trzymane w niewoli, były później utrzymywane w dużych, specjalnie zbudowanych stawach przez Rzymian w południowo-środkowej Europie (potwierdzone odkryciem szczątków karpia w wykopanych osadach w delcie Dunaju). Ponieważ akwakultura stała się dochodową gałęzią rolnictwa, podjęto wysiłki w celu hodowli zwierząt, a systemy hodowli wkrótce obejmowały tarło i rosnące stawy. Rodzimy zasięg karpia pospolitego obejmuje także Morze Czarne, Morze Kaspijskie i Morze Aralskie.
Podgatunki europejski i azjatycki zostały udomowione. W Europie udomowienie karpia jako ryby spożywanej przez mnichów rozprzestrzeniło się między XIII a XVI wiekiem. Dzikie formy karpia dotarły już do delty Renu w XII wieku, prawdopodobnie z pomocą człowieka. Warianty powstałe w wyniku udomowienia obejmują lustrzanego karpia (karp lustrzeń – inaczej zwany jako karp królewski, jest to odmiana wyhodowana w Polsce) z dużymi, podobnymi do lustra łuskami (gładka linia boczna, bez łuski, z wyjątkiem rzędu dużych łusek biegnących wzdłuż linii bocznej; pochodzący z Niemiec), skórzanego karpia (praktycznie bezłuskowy, z wyjątkiem płetwy grzbietowej, tak zwany karp golec) i karp w pełną łuską (karp pełnołuski).
Jest jeszcze karp koi (nishikigoi – po japońsku, pinyin: lĭ yú – po chińsku) to udomowiona odmiana ozdobna, która pochodzi z japońskiego regionu Niigata w latach dwudziestych XIX wieku, ale jej gatunkami macierzystymi są prawdopodobnie karpie wschodnioazjatyckie , prawdopodobnie Carpinus rubrofuscus.
Ciekawostka: kapie te można spotkać we Wrocławiu w Ogrodzie Japońskim.